Thursday, February 19, 2026
Թումանյանի ստեղծագործությունները չունի տարիք:
Վանաձորի Ֆր.Նանսենի անվան թիվ 2 մանկապարտեզում ավանդույթ է դարձել Մեծն Լոռեցու ՝ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրը նշել մեծ շուքով ; Եվ այս տարի կրկին տնօրեն ՝ Աննա Դարբինյանի մտքի թռիչքը տարավ դեպի Թումանյանի ,, Անհաղթ Աքլորը,,հեքիաթը: Մանկապարտեզի մանկավարժական կազմը անցավ պատասխանատու գործին և մեծ ոգևորությմամբ պատրաստվեցին այս օրվան: Սիրելի դաստիարակներ' ընկեր Թեհմինեն, Սերինեն , Մարինեն և Տաթևը մանկապարտեզ հաճախող երեխաների համար խաղացին նշված ներկայացումը, տիկնիկային թատրոնի ձևաչափով: Մեր հարցումերից պարզ դարձավ ,որ ինչքան էլ դաստիրակաները փորձել են իրենց ձայնը փոխել ,ամեն խմբի բալիկ ճանաչել է իր դաստիարակի ձայնը: Բնականաբար այս ամենը համեմվեց Թումանյանական երգով ,որ երաժշտական դաստիրակ' ընկեր Իրինայի աշխատանքն էր : Տնօրեն ՝ Աննա Դարբինյանը կրկին հիացավ իր մանկավարժական թիմով , շնորհավորեց այս գեղեցիկ տոնի կապակցությամբ։ Իսկ երեխաները միմյանց նվիրեցին գրքեր այս օրը ավելի հիշարժան դարձնելու նպատակով:
18.02.2026
Վանաձորի թիվ 15 մանկապարտեզում այս օրերին տիրում էր թումանյանական շունչը։ Տնօրեն Էմիլիա Կարապետյանի նախաձեռնությամբ այս տարի մանկապարտեզում գործող հինգ խմբերը հանդես եկան համատեղ միջոցառմամբ՝ օրը նվիրելով Հովհաննես Թումանյանին։
Մանկապարտեզի մեթոդիստ Գոհար Ոսկանյանի տված ցուցումներով կազմվել էր հետաքրքիր ծրագիր, որի շրջանակում բալիկները մեծ ոգևորությամբ կատարեցին իրենց դերերը։ Երաժշտական դաստիարակ ՝ Ռուզաննա Ռամազյանի շնորհիվ նրանք երգեցին Թումանյանի ստեղծագործությունների հիման վրա գրված երգեր։
Դաստիարակների հետևողական և նվիրված աշխատանքի արդյունքում օրը ստացվեց բովանդակալից և հաջողված։ Իսկ միջոցառման ավարտին մասնակիցները միմյանց նվիրեցին հեքիաթների գրքեր։